5 78 78 Review(s) KF13.066V15
Out Of Stock
Product Unavailable
No Cancellation Fee
1. Use 12% OFF Code: MAY;
3. Get a 20% OFF code after ordered (Each account may only participate once).
Free shipping worldwide
Brand: K&F Concept
  • KF13.066V15
  • SKU: KF13.066V15
1. Use 12% OFF Code: MAY;
Secure Transaction
30-day refund or replacement
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Description
  • * 【Capacity Upgrade】11.4"*7.4"*17.7"; This camera backpack can hold 1 camera + 3 lenses+ 7-11'' iPad+ Tripod,and other photo essentials. Only ship to US.
Shipping
Free shipping worldwide
Sale
1. Use 12% OFF Code: MAY;
Secure Transaction
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Frequently Bought Together
0 items selected
Brand Story
1
Reviews (78)
Please login or register
  • All Reviews
  • Image
  • All Star
    • All Star
    • 5 Star
    • 4 Star
    • 3 Star
    • 2 Star
    • 1 Star
  • Sort by: Most Recent
    • Most Recent
    • Top Rating
VIP1
Verified Purchase
5
Only recommended
Only recommended
14/04/2026
VIP1
Verified Purchase
5
Top price performance
When I unpacked it I smelled: Nothing! No unpleasant smells. The seams were all perfectly done, all the zippers and the Velcro fasteners were PERFECT! Top. I think it's great that the backpack (or where the camera and lenses belong) opens at the back, meaning you can't just steal your beloved equipment... My Macbook Air 13" fits wonderfully, as well as the charger, mouse, etc in. Since I always take photos with a bag and pack, it was important to me to take a travel tripod with me. K&F came up with a clever solution for this. A fold-out flap makes transport much easier than with my old backpack. A first outdoor use The backpack and the interior survived drizzle conditions very well, no moisture in the interior. I held my Lowepro Slingshot next to it for the comparison, almost identical size on the outside, but the K&F is simply built more cleverly. I will give the K&F Concept a thorough review Test it in the next few weeks and months and then post updates here. So far I'm happy to have decided on this backpack. Conclusion: For price-conscious people it's a great alternative to the "big" brands. Everything I want in it fits in. Quality impression is great.