4.9 158 158 Review(s) KF13.044V10
Out Of Stock
Product Unavailable
No Cancellation Fee
1. Use 12% OFF Code: MAY;
3. Get a 20% OFF code after ordered (Each account may only participate once).
Free shipping worldwide
Brand: K&F Concept
  • KF13.044V10
  • SKU: KF13.044V10
1. Use 12% OFF Code: MAY;
Secure Transaction
30-day refund or replacement
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Description
  • * 【Capacity Upgrade】10.63'' *5.91'' *16.93” (Bag's capacity is about 20.4L); Holds 2 Cameras + Multiple Lenses + Laptop + Camera Tripod + Accessories; Dedicated pockets for carrying laptop up to 15 ''.
Shipping
Free shipping worldwide
Sale
1. Use 12% OFF Code: MAY;
Secure Transaction
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Frequently Bought Together
0 items selected
Brand Story
1
Reviews (158)
Please login or register
  • All Reviews
  • Image
  • All Star
    • All Star
    • 5 Star
    • 4 Star
    • 3 Star
    • 2 Star
    • 1 Star
  • Sort by: Most Recent
    • Most Recent
    • Top Rating
VIP1
Verified Purchase
5
Great camera bag
Great camera bag Great camera bag Great camera bag
12/04/2026
VIP2
Verified Purchase
5
Compact, well made and with lots of details!
07/04/2026
VIP1
Comfortable to wear.
Lightweight, comfortable back pack. I only wish it came with a rain cover.
VIP2
The Most Versatile Backpack!
The Most Versatile Backpack! The Most Versatile Backpack!
Excellent camera bag
Excellent camera bag Excellent camera bag Excellent camera bag
VIP3
4
An excellent, well thought out and good looking bag at a fantastic price.
The K&F Lightweight measures in at a 17”x11” and consists of two main compartments; a smaller front compartment for laptops, tablets, accessories and a much larger rear compartment for cameras, flashes and lenses. The main internal camera compartment is plenty big enough to hold 2 cameras and up to 5 lenses. It's roughly 4.5” deep so it's deep enough to hold most 35mm and 50mm lenses stood upright and full frame bodies and all the internal inserts are removeable so you can reconfigure it until your hearts content. You may struggle however, if you have a Battery Grip on your camera (or use a Canon 1dx etc) as the compartment may not be quite deep enough but for most, it'll be plenty. There are also two small sleeved compartments (one of which is zipped) for memory cards and other small accessories. In my own use, I've managed to fit a Canon 6D with 70-200 attached, Tamron 35mm, Canon 28mm, Sony A7 with 35mm, Sony 85mm, Mavic Air and Mavic Air Remote with room to spare. It's also worth noting that this main compartment is located at the back of the bag and there is no quick access panel. If you need to retrieve anything from this compartment you need to take the bag off completely. This will be a deal break for those who need quick access to their equipment however, it does make the bag very secure as your expensive gear is completely inaccessible while the bag is on your back. Which is more important to you, speed or security? The front compartment comprises of two padded sleeves for tablets and laptops (up to 13”) and a mesh sleeve for accessories etc. It's a decent size and will hold a Surface Pro and 10” tablet with ease. It's well padded too. Lastly there is a small compartment on the front of the bag for any additional smaller items and on the left side there is a very small side pocket for memory cards and an incredibly useful tripod strap/pocket. Fold out the pocket, slide your tripod through the strap and insert one of the tripod legs into the pocket, tighten the strap and you're good to go. Simple, elegant solution.
Perfect Fit
Perfect Fit
VIP3
Poppa's got a brand new bag!
Poppa's got a brand new bag!
Well made
Well made Well made
Spacious and comfortable. Easily holds all my gear.
 This is a great bag for just holding a lot of stuff. I can fit two cameras (my Canon DSLR and Sony mirrorless) as well as my lenses and chargers and cleaning kit. It even fits my Lenovo P50 which is not bad considering that it is a 15" laptop. Oh yeah... it fits my flash and video LED light as well. Pretty impressive.What I like about this bag is how rugged yet comfortable it is. I don't mind wearing it at all and at the same time I feel safe lugging it around. I feel like everything inside is protected very well. Moving compartments around inside is very easy as everything is held together by Velcro.I think my favorite thing about this bag is the zippers. They have elastic on them so that when you pull them they seem to zip (see what I did there) open and closed really fast and smooth.I do wish there was a way to access the camera without having to completely removing the backpack and setting it on the ground. Overall though I am very happy with the function of the bag and ability to hold all my gear.