5 146 146 Review(s) KF01.K67V2
Special
In Stock
  • days
To United States Expedited Shipping 3-5 business days
Brand: K&F Concept
  • KF01.K67V2
  • SKU: KF01.K67V2
Secure Transaction
30-day refund or replacement
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Description
 Lens Filter function introductioncheck here
Shipping
Sale
1. Use 12% OFF Code: MAY;
3. Get a 20% OFF code after ordered (Each account may only participate once).
Secure Transaction
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Frequently Bought Together
0 items selected
Brand Story
1
Reviews (146)
Please login or register
  • All Reviews
  • Image
  • All Star
    • All Star
    • 5 Star
    • 4 Star
    • 3 Star
    • 2 Star
    • 1 Star
  • Sort by: Most Recent
    • Most Recent
    • Top Rating
VIP1
Verified Purchase
5
Good optics, excellent value
Good optics, excellent value
26/04/2026
VIP2
Verified Purchase
5
SAVIOR!!
I first got these when I noticed I dinged my lens from a literal grain of sand. Well fast forward to this weekend; I had a smaller dog leap up and grab at my lens. This lens protector SAVED my lens entirely. I was absolutely amazed at how it protected my 85mm prime. I just ordered two more to keep an extra on hand! Huge shoutout to this company for protecting my gear!
SAVIOR!!
24/04/2026
VIP1
Bought it for lens protection
Easy it install and remove, works good. Bought it for my other lens as well
Bought it for lens protection
VIP3
10/10, Absolutely Perfect
10/10, Absolutely Perfect 10/10, Absolutely Perfect
Already bought four times. Will buy every time I get a new lens.
I've bought this item four times already in 52mm, 62mm, 72mm, and 95mm. I am using them primarily to ensure nothing comes into contact with the front lens element of my lenses on the regular. Every single one is super clear, well threaded, and gives me the peace of mind of knowing that I won't accidentally scratch any of my lenses.
VIP2
Exceptional quality for the price!
K&F offers excellent products at reasonable prices. I highly recommend.
Saved my Olympus 40-150 f4!
Saved my Olympus 40-150 f4!
Needed protection for a high schooler’s camera lens
All things said, I’m pretty satisfied with this purchase, as I usually am with these filters.
Took the hit, did it’s job, and it’s a good UV filter too
VIP3
Great UNIT
Great UNIT Great UNIT
FAQs
Please login or register
A
Has only one layer of glass but is multiply coated
Show More
A
Also 67mm. The filter is screwed into a 67mm thread and there is a 67mm thread available on the filter side to attach additional filters. (Pol./ND)
Show More
The filter has the same thread pitch as any other standard photo filter.
The filter must have a thread diameter of 52mm on the FZ300. The filter must therefore be ordered in size 52mm!