4.9 132 132 Review(s) KF13.157V7
Out Of Stock
Product Unavailable
No Cancellation Fee
1. Use 12% OFF Code: MAY;
3. Get a 20% OFF code after ordered (Each account may only participate once).
Free shipping worldwide
Brand: K&F Concept
  • KF13.157V7
  • SKU: KF13.157V7
1. Use 12% OFF Code: MAY;
Secure Transaction
30-day refund or replacement
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Description
  • * 【Multiple Ways to Carry the Bag】With a size of 33*22*15cm / 13.1"*8.8"*6", K&F Concept Alpha Camera Sling Bag holds a capacity of 10L, and easily accommodates one camera and two lenses. With its versatile function, this camera sling bag can be used as a shoulder bag, a crossbody bag, a waist bag, a chest bag, or a handbag.
  • * 【All-around Protection】K&F Concept Alpha Camera Sling Bag is made of waterproof, scratch-resistant and wear-resistantfabric, with flexible compartments for your professional photography equipment and accessories.This sling camera bag uses 10mm high-density EPE shockproof cotton, and provides all-round effective protection for your equipment from damage. Removable compartment is handy not only for professional EVA camera lens, but also for both daily commuting and professional photography.
  • * 【Comfortable to Carry】The shoulder straps of the camera sling bag are adjustable up to 130cm / 51". They are designed to be longer and wider than most of camera sling bags on the market so they are suitable for a wide range of body shapes. The magnetic safety buckle can hold up to 60kg / 132lbs, and the adjustable sternum strap holds the backpack tightly to your body, making it easy to hike for long periods of time without shaking.
Shipping
Free shipping worldwide
Sale
1. Use 12% OFF Code: MAY;
Secure Transaction
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Frequently Bought Together
0 items selected
Brand Story
1
Reviews (132)
Please login or register
  • All Reviews
  • Image
  • All Star
    • All Star
    • 5 Star
    • 4 Star
    • 3 Star
    • 2 Star
    • 1 Star
  • Sort by: Most Recent
    • Most Recent
    • Top Rating
VIP1
Verified Purchase
5
Yeah, buy it!
bought this for my trip to Japan. It fits my Canon R6 Mark II, with a 24-105 lens, and a 50mm cleaning kit. I added seat belt padding to the strap for comfort. Good quality materials. Excellent choice all round.
Yeah, buy it!
13/04/2026
VIP1
Verified Purchase
5
Great bag for trim kit and tripod
11/04/2026
VIP2
Great!
Great! Great! Great! Great! Great! Great!
VIP2
Absolutely perfect bag. It can be very compact or hold everything you need
VIP3
A good value for money product
A good value for money product A good value for money product
VIP3
Great kit
Great kit Great kit Great kit
Practical and qualitative
The camera shoulder bag I wanted
Perfect fit for my Fuji X-S20 setup!
​I usually carry my Fujifilm X-S20 with the Tamron 17-70mm attached (which is a pretty chunky lens), and it fits without any issues. I still have plenty of room for my TTArtisan 23mm, a couple of ND filters, and my spare batteries.