5 57 57 Review(s) KF28.0024V2
Special
In Stock
  • days
Free shipping worldwide
Brand: K&F Concept
  • K&F Concept V Mount Battery 99Wh (14.8V/6700mAh) PD100W Mini V-Mount Battery with DC/D-Tap/Dual USB-C/USB-A/TFT Display for Camera Camcorder Video Light Monitor V99 Pro
  • KF28.0024V2
  • SKU: KF28.0024V2
Secure Transaction
30-day refund or replacement
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Description
  • * 【High Capacity 99Wh V-mount Battery】Packed with a substantial 99Wh (6700mAh/14.8V) capacity, this V-mount battery can power a DSLR camera for over 7 hours, charge an iPhone 15 Pro Max five times, an iPad Pro 12.9" three times, or a MacBook Pro 16" once. Stylish green and orange aluminum+fireproof PC material make it a sturdy camcorder battery for various devices. Ship to GR, LT, LU, DE, EL, HU, LV, IE, IT, CN, UK, US, NL, PL, PT, RO, SI, SK, SE, ES, FR, FI, EE, DK, CZ, BE, AT, AU, HK, BY, BR, BG, CA, MX, NZ, RS, CH, UA, GB, IL.
  • * 【PD 100W USB C IN & OUT Fast Charging】Enjoy ultra-fast charging with K&F Concept V99 Pro V-mount battery by recharging the battery fully in just 2 hours and power multiple devices without any reduction in speed (up to a total of 100W). The battery supports a wide range of fast charging protocols (such as PD3.0/QC2.0/QC3.0/PPS,etc.). And the mini v-mount battery comes with a 240W USB-C charging cable for efficient power delivery.
  • * 【Multiple Interfaces for Various Applications】this 99Wh mini V-mount battery comes with dual USB-C (PD 100W & PD 65W), USB-A(24W max), 12V DC, BP and D-tap ports to power up various devices as DSLR cameras, camcorders, field monitors, video lights, laptops, tablets, etc.
Shipping
Free shipping worldwide
Sale
1. Use 12% OFF Code: MAY;
3. Get a 20% OFF code after ordered (Each account may only participate once).
Secure Transaction
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Brand Story
1
Reviews (57)
Please login or register
  • All Reviews
  • Image
  • All Star
    • All Star
    • 5 Star
    • 4 Star
    • 3 Star
    • 2 Star
    • 1 Star
  • Sort by: Most Recent
    • Most Recent
    • Top Rating
VIP1
Verified Purchase
5
Plenty of power for your videography needs.
10/04/2026
VIP2
Verified Purchase
5
Reliable Power for My FX6 – Great Value Battery
Overall, I’m very satisfied and will definitely be buying another one!
07/04/2026
VIP3
Well Made, Easy to Use, Versatile, Good Battery Life, Nice Value
VIP1
Good Battery to Have!
VIP2
So many ports and feels quality. Plus slightly smaller than others.
Nice Portable Camera Power
This K&F Concept 99Wh Battery is a great find!
K&F's battery delivers!
VIP3
K&G did an amazing job with these batteries
K&F v Mount
No faults thus far
K&F v Mount K&F v Mount
Small Footprint and great power
A lot of power in a small footprint.
I added images comparing with a Neewer and one generic with no name.
FAQs
Please login or register
A
Hello, RED KOMODO requires a hanging board powered by a BP to V port or a D-Tap to 2 PIN power supply line that supports 7-17V power supply and D-Tap outputs 14.8V, so it is suitable. KOMODO-X, the body is equipped with a V-port hanging plate by default, which can be directly used with V-port batteries.
Show More
A
Show More
We have not tested the Anker 737 charger, please note that the Type C port should be charged with a charger that does not exceed 65W.