5 16 16 Review(s) GW45.0111
Special
In Stock
  • days
Free shipping worldwide
  • Brand: KENTFAITH
  • GW45.0111
  • SKU: GW45.0111
Secure Transaction
30-day refund or replacement
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Description
  • * 【144pcs Ring Light for Realistic Illumination】Our zoom stereo microscope uses the most modern LED technology with 144pcs light beads. They are dimmable and provide the light spectrum of daylight which allows you to evaluate and compare samples in true color. The 4.5W low-power LEDs generate minimal heat, making them perfect for temperature-sensitive samples.
  • * 【Customized to Your Comfort】Our trinocular head is thoughtfully tilted at a 45-degree angle to reduce eye and neck strain, making long sessions more comfortable. The adjustable interpupillary distance (54mm to 76mm) ensures a perfect fit for various users, while the diopter adjustment ring lets you fine-tune vision discrepancies between both eyes.
Shipping
Free shipping worldwide
Sale
1. Use 12% OFF Code: MAY;
3. Get a 20% OFF code after ordered (Each account may only participate once).
Secure Transaction
Multiple payment options:
Quality Guarantee
No Reason Return
Kentfaith Trinocular Stereo Microscope for Home and Classroom
  • Highlights:
  • ㆍ3.5x-45x Magnification
  • ㆍ10X/20mm widefield objectives with eye guard
  • ㆍ0.7x-4.5x continuous zoom objective lens
  • ㆍDimmable ring light with 144pcs LED beads
  • ㆍ0.5X CTV adapter
  • ㆍ4.44mm-57.14mm large field of view
  • ㆍ100mm-165mm work distance
  • ㆍ 54-76mm interpupillary distance
3.5x-45x Smooth Magnnification Adjustments
  • How to calculate the magnification?
Superwide Field, See More and Do More
  • Our trinocular stereo microscope is equipped with 20mm superwide eyepieces, providing a wide field of view ranging from 4.44mm to 57.14mm. This expansive perspective allows for rapid surveys of large specimens, making tasks like intricate dissections, precise assemblies, and thorough inspections more efficient and less time-consuming.
  • How to calculate the field of view (FOV)?
  • As for our zoom stereo microscope, the eyepiece field of view is 20mm, when you adjust the zoom-power objective lens to 0.7x and use a 0.5x auxiliary lens, the field of view is calculated as:
  • FOV=20mm/(0.7*0.5)≈57.14mm
See Clearly, Comfortably, Every Time
Perfect Illumination in Every Situation
Our ring light features 144 LED beads that let you easily adjust brightness—brighten up dark rocks or dim the light for delicate jewelry inspections. With a daylight spectrum, it ensures true color accuracy for all your samples. The energy-efficient 4.5W design minimizes heat, keeping temperature-sensitive specimens safe. Plus, it’s built to last, offering a maintenance-free solution with an extended lifespan.
For All-day Comfort
Camera Connectivity
Space for Every Sample
With a long 100-165mm working distance and a large 200x255mm base plate, our dissecting microscope accommodates a wide variety of samples and objects, from tiny bees and leaves to large circuit boards and rocks.
How to Eliminate Double Vision?
Precision for Every Task
  • What You Will Get
  • Trinocular Stereo Microscope x 1
  • WF 10X/20mm Eyepiece x 2
  • 0.5X/165mm Auxiliary Lens x 1
  • 1X/100mm Anti-oil Lens x 1
  • 0.5X CTV Adapter x 1
  • LED Ring Light x 1
  • Eyepiece Cup x 2
  • Dust-proof Cover x 1
  • User Manual x 1
  • Worry-Free Purchase
Specification
Optical Magnification3.5X-45X
EyepieceHigh eyespots wide-field eyepiece WF10X/20 mm
Objective Lens0.7X-4.5X zoom-power lens
Auxiliary Lens0.5X/165mm Barlow Lens, 1X/100mm anti-oil lens
Field of View4.44mm-57.14mm
Viewing HeadTrinocular stereomicroscope view head inclined at 45°.
Pupil Distance Range54mm-76mm
Working Distance100mm-165mm